This variant of the SFX9 has a 3.25" sub-compact top-end mated with our new SF (Solid Frame) lightweight full-size aluminum grip frame design. The SFX9 frame is machined from solid T6-7075 aluminum that is rugged, comfortable, and highly concealable. The SFX9 is light enough to carry for long durations, and the solid frame's enhanced grip shape significantly enhances recoil control during rapid-fire and extended-range sessions.
More rugged than competing guns made with two-piece grip/frame construction, The slim and flat SFX9 solid frame with the Wilson Combat X-Tac tread pattern improves control with a non-abrasive, comfortable grip in all shooting conditions. The SFX9 is available for order with various trigger, finish, and sight options, including machining for red dot sights.
The robust EDC X9 magazine is retained for the SFX9. It offers best-in-class reliability with a tube and follower system explicitly designed around the 9mm cartridge by Mec-Gar, the industry leader in double-column magazine design.
The SFX9 sub-compact slide assembly retains Wilson Combat's "Enhanced Reliability System" (ERS) for 9mm 1911's. The ERS is tailored to the varying power levels of 9mm ammunition and maintains impressive reliability in all conditions, even when heavily fouled and low on lubrication. Other cosmetic and performance features include a tri-top slide profile with user-replaceable front sight, single-lug, tapered cone match-grade 1911 barrel, reliability-enhancing reduced frame rails, and a rugged, user-serviceable external extractor.
The hand-fitted 3.25" barrel design has the same match-grade accuracy potential as the larger EDC X9 handguns. Our gunsmiths painstakingly tune it for flawless reliability with various target and defensive ammunition. Like the other EDC X9 models, the SFX9 can be field-stripped without tools and completely disassembled using only a single punch.
Rugged, light, and easy to shoot, the SFX9 has been optimized by Wilson Combat, the leader in quality firearms engineering and manufacturing, to be the best option for concealed carry.
Standard Features:
Customizations and Upgrades:
| Typical Usage | Self Defense |
|---|---|
| Firearm Type | Handgun |
| Handgun Type | SFX9 10 round |
| Caliber | 9mm |
| Manufacturer | Wilson Combat |
| Mag Capacity | 10 rounds |
| Barrel Length | 3.25 inch |
| Overall Length | 6.75" |
| Sight Radius | 5" |
| Tallest Height | 4.5" |
| Thickest Width | 1.15" |
| Empty Weight | 25.2 oz |
| Loaded Weight | 29.7 oz |
| Mags Included | 2 x 10 round magazines |
| Accuracy Guarantee | 1.5" at 25 yards |
| Frame Material | Aluminum |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Frame Finish | Armor-Tuff |
| Slide Finish | Stainless Steel |
| Front Sight | Tritium |
| Optics Ready | Not optics ready |
| Railed | Railed |
| Compensator | No compensator |
| Threaded Barrel | No threaded barrel |
| Ambi Safety | Ambi safety |
| Bushingless Barrel | Bushingless barrel |
| Magwell | No magwell |
| Removable Grip Panels | Without removable grips |
Ultimately it is your duty to understand all laws in effect for your location. Wilson Combat will do its best to abide by all current laws in regard to preventing sales and shipping of magazines to locations where we know they are prohibited by law.
NOTE: We will replace any non-compliant magazines for your city/state with compliant magazines on all firearms shipments to your FFL.
Please visit our Shipping Restrictions page to see the full list of rules that we must apply to the sale and shipment of magazines to various locations.
Some magazines may be subject to controls on export by the International Traffic in Arms Regulations (ITAR), the Export Administration Regulations (EAR) under the Commerce Control List (CCL), or other regulations. Compliance with all regulations and requirements is the sole responsibility of the purchaser.