The Close Quarters Battle Elite blows the competition away with a standard package of custom features designed to meet the needs of tactical shooting professionals.
The CQB Elite package has a standard array of custom features designed to meet the needs of tactical shooting professionals, each selected with the input of experts in the field. Here’s what is standard: Bullet Proof® parts throughout, serrations on the top and the rear of the slide, Battlesight rear sight with fiber optic front sight, matching serrations on the back of the extractor, checkered mainspring housing and front strap for a sure grip, and standard G10 grips with a tapered cut-out for easy access to the semi-extended magazine release button.
If you need a compact custom carry pistol loaded with the most popular custom features, the CQB Elite Compact will meet and exceed your needs.
Standard Features:
| Typical Usage | Competition, Practice, Self Defense, Tactical |
|---|---|
| Firearm Type | Handgun |
| Handgun Type | 1911 Compact |
| Caliber | .45 ACP |
| Manufacturer | Wilson Combat |
| 1911 Model | CQB Elite |
| Mag Capacity | 7 rounds |
| Barrel Length | 4.0 inch |
| Overall Length | 7.6" |
| Sight Radius | 5.6" |
| Tallest Height | 5.1" |
| Thickest Width | 1.3" |
| Empty Weight | 36.8 oz |
| Loaded Weight | 41.5 oz |
| Mags Included | 2x 7 round magazines |
| Accuracy Guarantee | 1.5" at 25 yards |
| Discontinued Model | Not discontinued model |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Frame Finish | Armor-Tuff |
| Slide Finish | Stainless Steel |
| Front Sight | Tritium |
| Optics Ready | Not optics ready |
| Railed | Not railed |
| Compensator | No compensator |
| Threaded Barrel | No threaded barrel |
| Ambi Safety | Ambi safety |
| Bushingless Barrel | Bushing barrel |
| Magwell | Magwell |
| Removable Grip Panels | With removable grips |
Ultimately it is your duty to understand all laws in effect for your location. Wilson Combat will do its best to abide by all current laws in regard to preventing sales and shipping of magazines to locations where we know they are prohibited by law.
NOTE: We will replace any non-compliant magazines for your city/state with compliant magazines on all firearms shipments to your FFL.
Please visit our Shipping Restrictions page to see the full list of rules that we must apply to the sale and shipment of magazines to various locations.
Some magazines may be subject to controls on export by the International Traffic in Arms Regulations (ITAR), the Export Administration Regulations (EAR) under the Commerce Control List (CCL), or other regulations. Compliance with all regulations and requirements is the sole responsibility of the purchaser.