The No Name series is not only our entry level custom 1911, but it is also the foundation we use to start most of our models, and is the perfect option to start your custom build from the ground up.
The No Name series is not only our entry level custom 1911, but it is also the foundation we use to start most of our models, and is the perfect option to start your custom build from the ground up. Each pistol is built by hand and backed with our Lifetime Satisfaction Assurance, as well as the best customer service in the industry.
Standard Features:
Upgraded Features:
| Typical Usage | Competition, Practice, Self Defense, Tactical |
|---|---|
| Firearm Type | Handgun |
| Handgun Type | 1911 Full-Size |
| Caliber | .45 ACP |
| Manufacturer | Wilson Combat |
| 1911 Model | Guncrafter No Name |
| Mag Capacity | 8 rounds |
| Barrel Length | 5 inch |
| Overall Length | 8.7" |
| Sight Radius | 6.6" |
| Tallest Height | 5.6" |
| Thickest Width | 1.3" |
| Empty Weight | 41 oz. |
| Loaded Weight | 46.6 oz. |
| Mags Included | 2x 8 round magazines |
| Accuracy Guarantee | 1" at 25 yds |
| Discontinued Model | Not discontinued model |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Slide Material | Carbon Steel |
| Frame Finish | Blued |
| Slide Finish | Blued |
| Front Sight | Gold Bead |
| Optics Ready | Not optics ready |
| Railed | Not railed |
| Compensator | No compensator |
| Threaded Barrel | No threaded barrel |
| Ambi Safety | No ambi safety |
| Bushingless Barrel | Bushing barrel |
| Magwell | No magwell |
| Removable Grip Panels | With removable grips |
Ultimately it is your duty to understand all laws in effect for your location. Wilson Combat will do its best to abide by all current laws in regard to preventing sales and shipping of magazines to locations where we know they are prohibited by law.
NOTE: We will replace any non-compliant magazines for your city/state with compliant magazines on all firearms shipments to your FFL.
Please visit our Shipping Restrictions page to see the full list of rules that we must apply to the sale and shipment of magazines to various locations.
Some magazines may be subject to controls on export by the International Traffic in Arms Regulations (ITAR), the Export Administration Regulations (EAR) under the Commerce Control List (CCL), or other regulations. Compliance with all regulations and requirements is the sole responsibility of the purchaser.