The FRAG custom 1911 is named after the grip pattern featured on this series of pistols. The grip pattern is inspired by the Mk. II Pineapple grenade, from WWII. This pattern is truly unique, and features a texture which gives an incredibly tactile grip surface, while avoiding sharp edges. This means a comfortable, yet effective grip on your pistol without causing any discomfort after a long day of shooting. Each of the models in the FRAG series of pistols is blacked out. Each pistol is built by hand and backed with our Lifetime Satisfaction Assurance, as well as the best customer service in the industry.
The FRAG custom 1911 is named after the grip pattern featured on this series of pistols. The grip pattern is inspired by the Mk. II Pineapple grenade, from WWII. This pattern is truly unique, and features a texture which gives an incredibly tactile grip surface, while avoiding sharp edges. This means a comfortable, yet effective grip on your pistol without causing any discomfort after a long day of shooting. Each of the models in the FRAG series of pistols is blacked out. Each pistol is built by hand and backed with our Lifetime Satisfaction Assurance, as well as the best customer service in the industry.
Standard Features:
Upgraded Features:
X-Tac Pattern Checkering on Slide Stop and Safety
| Typical Usage | Competition, Practice, Self Defense, Tactical |
|---|---|
| Firearm Type | Handgun |
| Handgun Type | 1911 Full-Size |
| Caliber | .45 ACP |
| Manufacturer | Wilson Combat |
| 1911 Model | Guncrafter Frag |
| Mag Capacity | 8 rounds |
| Barrel Length | 4.25 inch |
| Overall Length | 7.85" |
| Sight Radius | 5.95" |
| Tallest Height | 5.6" |
| Thickest Width | 1.3" |
| Empty Weight | 38.3 oz. |
| Loaded Weight | 43.8 oz. |
| Mags Included | 2x 8 round magazines |
| Accuracy Guarantee | 1" at 25 yds |
| Discontinued Model | Not discontinued model |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Slide Material | Carbon Steel |
| Frame Finish | Melonite |
| Slide Finish | Melonite |
| Front Sight | Tritium |
| Optics Ready | Not optics ready |
| Railed | Not railed |
| Compensator | No compensator |
| Threaded Barrel | No threaded barrel |
| Ambi Safety | No ambi safety |
| Bushingless Barrel | Bushing barrel |
| Magwell | No magwell |
| Removable Grip Panels | With removable grips |
Ultimately it is your duty to understand all laws in effect for your location. Wilson Combat will do its best to abide by all current laws in regard to preventing sales and shipping of magazines to locations where we know they are prohibited by law.
NOTE: We will replace any non-compliant magazines for your city/state with compliant magazines on all firearms shipments to your FFL.
Please visit our Shipping Restrictions page to see the full list of rules that we must apply to the sale and shipment of magazines to various locations.
Some magazines may be subject to controls on export by the International Traffic in Arms Regulations (ITAR), the Export Administration Regulations (EAR) under the Commerce Control List (CCL), or other regulations. Compliance with all regulations and requirements is the sole responsibility of the purchaser.