The ACP is built with our highest-quality parts in the same time-tested way as our other custom 1911 handguns but with reduced customer-selected options that streamline our production and enable a lower price for the end user.
The ACP is built with our highest quality parts in the same time-tested way as our other custom 1911 handguns, but with reduced customer-selected options that streamline our production and lower the end user's price. Available in .45 ACP and 9mm Luger calibers, the ACP features our latest generation forged slide, frame, and barrels hand-fitted by our skilled pistolsmiths with our 100% machined Bullet-Proof parts for a lifetime of high performance.
The ACP also introduces the new Eagle Claw grip and slide surface to set it apart from the rest of the pack. The Eagle Claw pattern offers a non-abrasive, tactile grip under adverse conditions but is still easy on your hands and clothing during extended-range trips and everyday carry. The unique look and feel of the Eagle Claw is like nothing else we have produced.
Standard Features:
Upgrades and Customizations:
| Typical Usage | Competition, Practice, Self Defense, Tactical |
|---|---|
| Firearm Type | Handgun |
| Handgun Type | 1911 Compact |
| Caliber | .45 ACP |
| Manufacturer | Wilson Combat |
| 1911 Model | ACP |
| Mag Capacity | 8 rounds |
| Barrel Length | 4.0 inch |
| Overall Length | 7.6" |
| Sight Radius | 5.6" |
| Tallest Height | 5.1" |
| Thickest Width | 1.3" |
| Empty Weight | 37.2 oz. |
| Loaded Weight | 41.4 oz. |
| Mags Included | 2x 8 round magazines |
| Accuracy Guarantee | 1.5" at 25 yards |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Slide Finish | Stainless Steel |
| Front Sight | Red Fiber |
| Optics Ready | Not optics ready |
| Railed | Not railed |
| Compensator | No compensator |
| Threaded Barrel | No threaded barrel |
| Ambi Safety | No ambi safety |
| Bushingless Barrel | Bushingless barrel |
| Magwell | No magwell |
| Removable Grip Panels | With removable grips |
Ultimately it is your duty to understand all laws in effect for your location. Wilson Combat will do its best to abide by all current laws in regard to preventing sales and shipping of magazines to locations where we know they are prohibited by law.
NOTE: We will replace any non-compliant magazines for your city/state with compliant magazines on all firearms shipments to your FFL.
Please visit our Shipping Restrictions page to see the full list of rules that we must apply to the sale and shipment of magazines to various locations.
Some magazines may be subject to controls on export by the International Traffic in Arms Regulations (ITAR), the Export Administration Regulations (EAR) under the Commerce Control List (CCL), or other regulations. Compliance with all regulations and requirements is the sole responsibility of the purchaser.